Pogoda Richard

hudební skladatel a interpret, rozhlasový redaktor

Pogoda Richard - hudební skladatel a interpret, rozhlasový redaktor

(nar. 16. srpna 1944 v Olomouci) patří ke generaci, která vyrůstala a dozrávala v uměleckém kvasu šedesátých let minulého století. Po maturitě na Slovanském gymnáziu v roce 1961 začal studovat na typografické škole v Praze a současně studoval klavír a dirigování u prof. Františka Preislera. Společně se svým přítelem Pavlem Dostálem (za minulého režimu disidentem a nedávno zesnulým ministrem kultury) založili v Olomouci klubovou scénu DEX (Divadlo Experimentu), které bylo brzy populární po celé republice. Jejich hry Výtečníci, Princ a chuďas či Gaudeamus igitur se hrají dodnes. V době „normalizace“ se Pavel Dostál živil jako jeřábník a Ríša Pogoda se stal diskžokejem. Oba však inkognito spolupracovali s amatérskými i profesionálními divadelními soubory po celé republice. Mj. úspěšně realizovali na profesionálních jevištích hry V + W. Richard zkomponoval hudbu ke hře Miroslava Horníčka Tvrďák. Tato spolupráce se přetavila v jejich osobní přátelství, kdy Richard se stal od konce osmdesátých let (až do Horníčkovy smrti v roce 2003) jeho doprovodným pianistou a jevištním kolegou v představení HOVORY H o V + W (s přítelem Pavlem Dostálem upravili i Horníčkovu hru Dva na smetišti, kterou má v současné době v repertoáru Divadlo Radka Brzobohatého).

Richard Pogoda se od začátku své umělecké kariéry věnoval pořadům pro mládež, při nichž zúročil svou dlouhodobou praxi pianisty a hudebního redaktora. Koncem 90. let byl typografem a technickým redaktorem olomouckého kulturního měsíčníku ZIP. Přes 20 let přibližuje mládeži koncerty Moravské filharmonie, píše komentáře a recenze k albům jazzové a swingové hudby a od roku 1990 pracuje jako hudební redaktor a moderátor ve studiích Českého rozhlasu (Koření života, Utěšování, Jazzoviny) Sám své pořady charakterizuje jako „Pianothéky“, při nichž baví své posluchače od čtyř do sta let.

Ke kulatému životnímu výročí přejeme svému spolužákovi Ríšovi pevné zdraví a činorodý optimismus a těšíme se na setkání s ním v úterý dne 27. října 2009, kdy večer od 18.00 hodin bude v Besedním sále Muzea umění vzpomínat při klavíru na písničky a na příhody ze svých studií na Slovanském gymnáziu.