Environmentální výchova

             Již dlouhodobě se škola snaží o začleňování environmentální výchovy a vzdělávání studentů do všech vzdělávacích předmětů. V letech 2006 – 2008 jsme byli jednou z pilotních škol, která se zapojila do projektu Klubu ekologické výchovy „Pilotní střední školy Klubu ekologické výchovy a příprava učitelů pro vzdělávání k udržitelnému rozvoji“.  Žáci se pravidelně účastní různých soutěží a akcí, jejichž cílem je podpora environmentálních poznatků.  Za aktivity školy v této oblasti jsme byli již několikrát oceněni titulem „Škola udržitelného rozvoje 1. Stupně“. Tento titul je nám propůjčen Klubem ekologické výchovy jako ocenění práce pedagogů a studentů v oblasti environmentálního vzdělávání a výchovy.

             Odbor školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Olomouc nám již po desáté udělil titul "Zelená škola Olomouckého kraje". Na základě Smlouvy o vzájemné spolupráci mezi PřF UP v Olomouci a naší školou, která má označení Fakultní škola Přírodovědecké fakulty UP. V Olomouci, jsou naši žáci zapojeni do přírodovědných projektů vyhlašovaných touto fakultou. Jedná se o aktivity zaměřené na propagaci přírodních věd mezi žáky základních a středních škol.

               Prostor pro environmentální výchovu je u každé budovy různý. Přímo v historické budově na tř. Jiřího z Poděbrad, kde byla v roce 2013 otevřena nová rozlehlá přístavba, není zatím prakticky žádný. Je zde travnaté atrium s lavičkami, určené spíše k oddechu studentů. V bezprostřední blízkosti školy se však nachází krásný park (Bezručovy sady) a jeho součástí je i nově upravené „Rozárium“, jehož prostory často využíváme.

             Na pozemku u druhé budovy (v Pasteurově ulici), kde jsou třídy nižšího gymnázia a ČFS se nám postupně podařilo zrealizovat dva projekty ESF, zaměřené na rekonstrukci školní zahrady s cílem rozšířit výukové prostory pro realizaci praktických cvičení (přírodní učebna). Byl vytvořen biotop léčivých, aromatických a stínomilných rostlin s aspektem lužních lesů (projekt: Učíme se v přírodě) a následně vodní biotop v podobě jezírka (projekt: Vodní svět v přírodní učebně).

            Realizujeme zde venkovní výuku pro naše žáky, každoročně připravujeme environmentální program pro žáky ZŠ - Bylinkové čarování, v květnu zde probíhá Prodejní výstava skalniček a bonsají ve spolupráci s klubem skalničkářů Protěž a setkáváme se zde pravidelně v červnu se seniory (dřívějšími kolegy).   

BYLINKOVÉ ČAROVÁNÍ          

Vzdělávací program „Bylinkové čarování“ je určen pro žáky MŠ a 1. třídy ZŠ. Prostřednictvím pohádky -  „bylinkové víly“ provází naši studenti děti bylinkovou zahrádkou, která je součástí naší venkovní učebny a předají jim spoustu zajímavých poznatků nejenom o bylinkách.

Tento program realizujeme v měsících  září – říjen  nebo červen. 

Fotogalerie

 

VÝSTAVA SKALNIČEK A BONSAJÍ

Vždy v květnu  pořádá naše škola ve spolupráci s klubem skalničkářů Protěž prodejní výstavu skalniček a bonsají v areálu naší venkovní učebny v budově na Pasteurově ulici.

Fotogalerie

         

Každý rok také využíváme dotace krajského úřadu na environmentální činnost.

2018 - Revitalizace venkovní přírodní učebny

2019 - Údržba a rozšíření venkovní přírodní učebny

2020 - Úprava a údržba venkovní přírodní učebny

2021 - Revitalizace vodního biotopu v areálu venkovní přírodní učebny

2022 - Výsadba tradičních odrůd ovocných stromů

2023 - Úprava a údržba areálu venkovní přírodní učebny. Realizace environmentálních programů

2024 - Vybavení venkovní přírodní učebny. Realizace environmentálních programů

           Škola je již od roku 2008 aktivně zapojena v programu „Recyklohraní“, který nejenže vzdělává a motivuje naše žáky v oblasti ekologie, ale přináší také možnost přímo přispět ochraně životního prostředí. Žáci i škola samotná v rámci projektu odevzdávají k recyklaci vysloužilé spotřebiče. Nyní můžeme přesně vyčíslit, kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme díky recyklaci ušetřili životnímu prostředí. Víme také, o kolik jsme snížili produkci skleníkových plynů nebo nebezpečného odpadu. Informace vycházejí ze studií neziskové společnosti ASEKOL, která pro nás zajišťuje sběr a recyklaci vytříděných elektrozařízení. Naše škola získala certifikát vypovídající nejen o přínosech třídění televizí a počítačových monitorů, ale také o významu sběru drobných spotřebičů. Výsledek studie jednoznačně prokázal, že zpětný odběr i těch nejmenších elektrozařízení má nezanedbatelný pozitivní dopad na životní prostředí. Za odevzdané kilogramy dostává škola přiděleny body, za které můžeme objednávat z katalogu odměn věci potřebné pro environmentální projekty, nebo např. různé sportovní či výtvarné potřeby.

             Environmentální aktivity zařazujeme do výuky, účastníme se řady různých soutěží - ekologická, biologická,  geologická, chemická olympiáda a obsazujeme přední místa. Žáci navštěvují kroužky, jejichž obsahem je také environmentální tématika podpořená badatelskými prvky. Získali jsme finanční podporu nadace Experientia - Bezva chemie, pro badatelskou činnost žáků. Vždy v dubnu pořádáme pro žáky Den Země - navštěvujeme ZOO Kopeček, program Lesní pedagogiky a věnujeme se úpravě venkovní učebny- viz. facebook.com/SGOlomouc   (fotografie). Realizujeme také několik exkurzí s EVVO tematikou pro pedagogy i žáky. Pomoraví - cyklo i turistika, údolí Bystřice, Pevnost poznání, ZOO, biofarma Sluňákov, Velký Roudný, Guntramovice, expedice Pálava aneb hřebenovka prastarou kulturní krajinou jižní Moravy - fotografie facebook.com/SGOlomouc, zahraniční expedice Azurové pobřeží a expedice Wales, axpedice Vesuv, Švýcarsko, ČOV Olomouc.

           Dlouhodobý Školní program EVVO i Roční program EVVO je přílohou ŠVP, a je tak důležitou součástí oficiálních dokumentů školy a strategického plánu rozvoje školy. Každoročně v srpnu je roční plán EVVO za uplynulý školní rok vyhodnocen a jsou prováděny změny, které umožní lépe naplňovat jednotlivé cíle Školního programu EVVO. Aktivity, které se osvědčily, jsou opakovaně zařazeny do Ročního realizačního programu na následující školní rok, aktivity neúspěšné se v dalším školním roce nerealizují. Ve školním vzdělávacím programu je Environmentální výchova začleněna jako průřezové téma do všech vzdělávacích oblastí. Témata je možné realizovat jako součást vzdělávacího obsahu jiných vzdělávacích oborů, nebo jako samostatné besedy, semináře, kurzy, projekty.

 

ŠKOLNÍ ROK 2024/2025

Zaostřeno na ptačí život – vzdělávací program

Dne 6. 9. 2024  se třída 2. B8 zúčastnila na Sluňákově vzdělávacího programu "Zaostřeno na ptačí život." Tento program získali studenti jako odměnu za 3. místo v Odpadové výzvě,  kterou plnili minulý školní rok.

Fotogalerie